Yeni Hasat Başlıyor…

Erken HasatHerkese merhaba,

Yakın çevremin, annemin kış ortasında yine Akçay’a gitmesinden anladığı üzere zeytin hasatı başlıyor efendim. Kısaca bilgi vermek gerekirse; Edremit körfezinde zeytinler Ekim ayında yeşilden sarı renge dönmeye başlar. Ay sonuna doğru kırma zeytin yapmak için toplamaya hazır hale gelir. Kasım ayında ise yeşil mor arası bir ton alır, ebatları büyür, iklim şartlarına göre Aralığa kalmadan yağlık ve sofralık yeşil zeytinler toplanmış olur. Siyah zeytinler farklı bir ağaçta mı yetişir derseniz, hayır elbette, meyvenin biraz daha olgunlaşmasını beklerseniz  sofralık siyah zeytininizi de aynı ağaçtan elde edersiniz.
Bu günlerde pazarlarda işlenmemiş zeytinler görülmeye başlandı. Ben alır kendim yaparım diyorsanız ne ala, ancak tezgahlarda fiyatı biraz da pahalı olan Edremit çizik zeytin için, satıcı bu senenin ürünü diyorsa sakın inanmayınız. Zira zeytinin toplandıktan sonra acı suyunun çıkması ve yenilebilir kıvama gelmesi 2-3 ayı bulur. Erken olgunlaşmasını sağlamak için kimyasal katkılar kullanan satıcılar malesef artık zeytinciler için de bir tehdit oluşturuyor.
Erken /ilk hasat yağlar için durum ne derseniz; evet erken hasat yağlar pahalıdır çünkü normalde 6-7 kilo zeytinden 1 litre yağ elde edilirken, erken toplanan zeytinlerde bu oran 10 kiloda 1 litreye düşer. Erken hasat yağlar (gurme yağ da denir) asit ve oksidasyon oranı düşük genç meyvelerin soğuk sıkım ile 5-6 saat içerisinde yağa dönüştürülmesi ile elde edilir. Bu yüzden maliyeti yuksektir. Olgun hasat yağlara göre tadı meyvemsi, aroması ve kokusu baskındır. Antioksidan özelliği en üst seviyede olan ve bolca klorofil içeren bu yağı, ışık ve ısıdan koruyarak uzun süre muhafaza ettiğinizde, kahvaltı salatalar ve yemeklerinizin haricinde ilaç niyetine de sabah ve akşamları birer kaşık içebilirsiniz. Yani ağzının tadını bilenler için tüketilebilecek en sağlıklı ve kaliteli yağdır.
Her yazımda geçen zeytindeki antioksidan özelliğine ayrı bir başlık açacağım. Şimdilik Canan Karatay’ın  da dediği gibi “en sağlıklı meyve suyu zeytinyağıdır” diyerek bitireyim.

Hepimiz için bereketli bir hasat dönemi olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir